Вища рада юстиції, розглянувши висновок члена Вищої ради юстиції за заявою Кунца Володимира Анатолійовича стосовно суддів Волинського окружного адміністративного суду Александрової Марії Ананіївни, Денисюка Руслана Степановича, Костюкевича Сергія Федоровича, Лозовського Олександра Анатолійовича, Мачульського Віктора Володимировича,
встановила:
до Вищої ради юстиції 26 січня 2015 року надійшла заява Кунца В.А. від 13 січня 2015 року на неправомірні дії суддів Волинського окружного адміністративного суду Александрової М.А., Денисюка Р.С., Костюкевича С.Ф., Лозовського О.А., Мачульського В.В.
Автор заяви вказав на порушення норм процесуального і матеріального права зазначеними суддями при здійсненні правосуддя протягом тривалого періоду, а саме з 25 жовтня 2010 року по 22 лютого 2014 року. Також Кунц В.А. зазначив, що дані судді своїми рішеннями та діями здійснювали заходи, спрямовані на узурпацію влади, підрив основ національної безпеки України та протиправне порушення прав і свобод людини.
На підставі пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» з дня набрання чинності цим Законом (11 квітня 2014 року) повноваження членів Вищої ради юстиції, крім тих, які перебувають у цьому органі за посадою, припинено.
Новий повноважний склад Вищої ради юстиції було сформовано 04 червня 2015 року.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу матеріалів між членами Вищої ради юстиції від 17 вересня 2015 року заяву Кунца В.А. передано для розгляду члену Вищої ради юстиції.
За результатами розгляду член Вищої ради юстиції запропонувала заяву Кунца В.А. стосовно суддів Волинського окружного адміністративного суду Александрової М.А., Денисюка Р.С., Костюкевича С.Ф., Лозовського О.А., Мачульського В.В. направити до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
На засіданні 22 грудня 2015 року дисциплінарна секція Вищої ради юстиції дійшла висновку рекомендувати Вищій раді юстиції прийняти рішення про направлення заяви Кунца В.А. стосовно суддів Волинського окружного адміністративного суду Александрової М.А., Денисюка Р.С., Костюкевича С.Ф., Лозовського О.А., Мачульського В.В. до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Заслухавши доповідача – члена Вищої ради юстиції, врахувавши висновок дисциплінарної секції, Вища рада юстиції погоджується з висновком члена Вищої ради юстиції та вважає, що заяву Кунца В.А. стосовно суддів Волинського окружного адміністративного суду Александрової М.А., Денисюка Р.С., Костюкевича С.Ф., Лозовського О.А., Мачульського В.В. необхідно направити до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, виходячи з такого.
Відповідно до частини другої статті 32 Закону України «Про Вищу раду юстиції» (у чинній редакції) провадження щодо звільнення судді за порушення присяги проводиться за правилами і у строки, передбачені для здійснення дисциплінарного провадження.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 97 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до суддів може застосовуватися дисциплінарне стягнення у виді висновку про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади з підстав порушення присяги.
Згідно зі статтею 94 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» дисциплінарне провадження щодо судді здійснюють:
1) Вища кваліфікаційна комісія суддів України – щодо суддів місцевих та апеляційних судів;
2) Вища рада юстиції – щодо суддів вищих спеціалізованих судів та суддів Верховного Суду України.
Аналогічне положення законодавства щодо повноважень Вищої ради юстиції в частині здійснення дисциплінарного провадження міститься у статті 131 Конституції України та статті 3 Закону України «Про Вищу раду юстиції».
Отже, перевірка відомостей, викладених у заяві Кунца В.А. на неправомірні дії суддів Волинського окружного адміністративного суду Александрової М.А., Денисюка Р.С., Костюкевича С.Ф., Лозовського О.А., Мачульського В.В. належить до повноважень Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Відповідно до пункту 8 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» заяви і скарги, подані до набрання чинності цим Законом, а також дисциплінарні провадження щодо суддів, розпочаті до набрання чинності цим Законом, здійснюються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви (скарги), відкриття відповідного дисциплінарного провадження.
Як зазначалося вище, заява Кунца В.А. надійшла до Вищої ради юстиції 26 січня 2015 року.
Відповідно Закону «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, чинній на момент подачі згаданої заяви, дисциплінарне провадження щодо судді здійснюють: Вища кваліфікаційна комісія суддів України – щодо суддів місцевих та апеляційних судів; Вища рада юстиції – щодо суддів вищих спеціалізованих судів та суддів Верховного Суду України (стаття 85 вказаного Закону).
Згідно з частиною першою статті 84 вказаного Закону, дисциплінарне провадження – це процедура розгляду органом, визначеним законом, звернення, в якому містяться відомості про порушення суддею вимог щодо його статусу, посадових обов’язків чи присяги судді.
Як передбачено частиною чотирнадцятою статті 86 Закону «Про судоустрій і статус суддів» у зазначеній редакції, Вища рада юстиції здійснює дисциплінарне провадження стосовно суддів Верховного Суду України та суддів вищих спеціалізованих судів у порядку, встановленому Законом України «Про Вищу раду юстиції».
Згідно з частиною п’ятою статті 87 цієї редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів» за наслідками дисциплінарного провадження Вища кваліфікаційна комісія суддів України може прийняти рішення про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади за наявності для цього підстав.
Таким чином, Закон України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі заяви Кунца В.А., не передбачав повноважень Вищої ради юстиції здійснювати дисциплінарне провадження щодо суддів місцевих та апеляційних судів.
Недодержання чіткої компетенції органів, до повноважень яких належить здійснення дисциплінарного провадження щодо судді, може призвести до одночасного розгляду ними аналогічних звернень, здійснення дисциплінарних проваджень та порушення статті 61 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
З огляду на зазначене Вища рада юстиції дійшла висновку про направлення заяви Кунца В.А. на неправомірні дії суддів Волинського окружного адміністративного суду Александрової М.А., Денисюка Р.С., Костюкевича С.Ф., Лозовського О.А., Мачульського В.В. до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для проведення перевірки та вирішення питання про наявність чи відсутність підстав для притягнення даних суддів до відповідальності.
Вища рада юстиції, враховуючи викладені вище обставини, керуючись статтею 27 Закону України «Про Вищу раду юстиції»,
вирішила:
заяву Кунца Володимира Анатолійовича стосовно суддів Волинського окружного адміністративного суду Александрової Марії Ананіївни, Денисюка Руслана Степановича, Костюкевича Сергія Федоровича, Лозовського Олександра Анатолійовича, Мачульського Віктора Володимировича направити до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Рішення Вищої ради юстиції може бути оскаржене до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
Заступник Голови Вищої ради юстиції О.В. Муравйов