Вища рада юстиції, розглянувши скаргу Самохатка С.П. стосовно судді Октябрського районного суду міста Полтави Гольник Лариси Владленівни,
встановила:
до Вищої ради юстиції 10 березня 2015 року за вхідним № С-496/0/7-15 надійшла скарга Самохатка С.П. стосовно судді Октябрського районного суду міста Полтави Гольник Лариси Владленівни.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу матеріалів між членами Вищої ради юстиції 1 жовтня 2015 року вказана скарга передана члену Вищої ради юстиції Беляневичу В.Е.
За результатами розгляду даної скарги член Вищої ради юстиції Беляневич В.Е. дійшов висновку про необхідність направлення її до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
На засіданні 8 грудня 2015 року дисциплінарна секція Вищої ради юстиції дійшла висновку рекомендувати Вищій раді юстиції прийняти рішення про направлення скарги Самохатка С.П. відносно судді Октябрського районного суду міста Полтави Гольник Л.В. до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Дослідивши зазначену скаргу, заслухавши доповідача – члена Вищої ради юстиції Беляневича В.Е., врахувавши висновок дисциплінарної секції, Вища рада юстиції вважає, що скарга Самохатка С.П. стосовно судді Октябрського районного суду міста Полтави Гольник Л.В. підлягає направленню до ВККС України, виходячи з наступного.
На підставі пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» з дня набрання чинності цим Законом (11 квітня 2014 року) повноваження членів Вищої ради юстиції, крім тих, які перебувають у цьому органі за посадою, було припинено.
Новий повноважний склад Вищої ради юстиції сформовано 4 червня 2015 року.
Повноваження, організація і порядок діяльності Вищої ради юстиції визначаються Конституцією України, Законами України «Про Вищу раду юстиції» та «Про судоустрій і статус суддів».
Згідно зі статтею 131 Конституції України та статтею 3 Закону України «Про Вищу раду юстиції» до відання Вищої ради юстиції належить внесення подання про призначення суддів на посади або про звільнення їх з посад; прийняття рішення стосовно порушення суддями і прокурорами вимог щодо несумісності; здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів Верховного Суду України і суддів вищих спеціалізованих судів; розгляд скарг на рішення про притягнення (та про відмову у притягненні) до дисциплінарної відповідальності суддів апеляційних та місцевих судів, а також прокурорів.
Відповідно до пункту 8 розділу ІІ Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» заяви і скарги, подані до набрання чинності цим Законом, а також дисциплінарні провадження щодо суддів, розпочаті до набрання чинності цим Законом, здійснюються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви (скарги), відкриття відповідного дисциплінарного провадження.
Статтею 85 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, яка діяла на час подачі скарги Самохатка С.П., встановлено, що дисциплінарне провадження щодо судді здійснюють: Вища кваліфікаційна комісія суддів України – щодо суддів місцевих та апеляційних судів; Вища рада юстиції – щодо суддів вищих спеціалізованих судів та суддів Верховного Суду України.
Отже, системний аналіз вказаних норм права свідчить про те, що Вища рада юстиції не має повноважень здійснювати дисциплінарне провадження стосовно суддів місцевих та апеляційних судів, такими повноваженнями наділена Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
Недодержання чіткої компетенції органів, до повноважень яких належить здійснення дисциплінарного провадження щодо судді, може призвести до одночасного розгляду ними аналогічних звернень, здійснення дисциплінарних проваджень та порушення статті 61 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
На підставі викладеного Вища рада юстиції, керуючись статтями 24, 27 Закону України «Про Вищу раду юстиції»,
вирішила:
направити скаргу Самохатка С.П. стосовно судді Октябрського районного суду міста Полтави Гольник Лариси Владленівни до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Голова Вищої ради юстиції І.М. Бенедисюк