Вища рада юстиції, розглянувши повідомлення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України стосовно судді Совєтського районного суду Автономної Республіки Крим Шевченка Вячеслава Володимировича, який у встановлений законом строк не подав заяву про обрання на посаду судді безстроково, та висновок секції Вищої ради юстиції з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад,
встановила:
Указом Президента України від 24 лютого 2011 року № 246/2011 Шевченка Вячеслава Володимировича призначено на посаду судді Совєтського районного суду Автономної Республіки Крим строком на п’ять років.
До Вищої ради юстиції з Вищої кваліфікаційної комісії суддів України надійшло повідомлення від 3 вересня 2015 року № 18-12244/15 про те, що станом на 1 вересня 2015 року суддею Совєтського районного суду Автономної Республіки Крим Шевченком Вячеславом Володимировичем у встановлений законом строк не подано заяву про обрання на посаду судді безстроково.
Відповідно до частини першої статті 112 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» вказане повідомлення є підставою для внесення Вищою радою юстиції подання Президентові України про звільнення Шевченка В.В. з посади судді у зв’язку із закінченням строку, на який його призначено.
Разом з тим в інтернет-мережі розміщений Указ Президента Російської Федерації «О назначении судей федеральных судов» від 13 листопада 2014 року № 719, яким Шевченка В.В. у межах шестирічного строку призначено головою «Советского районного суда в Республике Крым».
Вказана інформація потребує перевірки органом, уповноваженим здійснювати дисциплінарне провадження, та за наявності достатніх підстав ініціювати питання дисциплінарної відповідальності судді, у тому числі внесення подання про звільнення судді з посади з підстав порушення присяги.
У частині першій статті 94 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зазначено, що дисциплінарне провадження щодо суддів місцевих та апеляційних судів здійснює Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
Згідно зі статтею 30 Закону України «Про Вищу раду юстиції» до Вищої ради юстиції з пропозицією про прийняття подання про звільнення судді з посади може звертатися Вища кваліфікаційна комісія суддів України за умови, що таке рішення було нею прийняте за результатами перевірки відомостей про наявність підстав для звільнення судді з посади.
Відповідно до пункту першого частини другої статті 97 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновок про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади з підстав порушення присяги може бути прийнятий у разі, якщо суддя вчинив дії, що порочать звання судді або підривають авторитет правосуддя.
За інформацією, розміщеною на офіційному сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, 10 листопада 2015 року Комісія, вбачаючи факти, які свідчать про порушення присяги судді, прийняла рішення направити рекомендацію до Вищої ради юстиції про звільнення з посад 283 суддів судів Автономної Республіки Крим, в тому числі і суддю Совєтського районного суду Автономної Республіки Крим Шевченка В.В.
На підставі викладеного Вища рада юстиції, керуючись пунктами 5 частини п’ятої статті 126 Конституції України, статтями 93–95 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 24, 27 Закону України «Про Вищу раду юстиції»,
вирішила:
зупинити розгляд повідомлення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про своєчасне неподання суддею Совєтського районного суду Автономної Республіки Крим Шевченком Вячеславом Володимировичем заяви про рекомендування для обрання на посаду судді безстроково до вирішення Вищою радою юстиції питання щодо дисциплінарної відповідальності судді.
Голова Вищої ради юстиції І.М. Бенедисюк