X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
21.04.2016
951/0/15-16
Про направлення звернення Зуба П.М. стосовно суддів Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Цішковського В.А., Вінницького апеляційного адміністративного суду Сушка О.О., Сторчака В.Ю., Боровицького О.А. до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України

Вища рада юстиції, розглянувши висновок члена Вищої ради юстиції Нежури Вадима Анатолійовича за зверненням Зуба Павла Михайловича стосовно суддів Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Цішковського Володимира Анатолійовича, Вінницького апеляційного адміністративного суду Сушка Олега Олександровича, Сторчака Володимира Юрійовича, Боровицького Олександра Андрійовича,

 

встановила:

 

на адресу Вищої ради юстиції 1 вересня 2014 року надійшло скероване Міністерством юстиції України звернення Зуба П.М. стосовно суддів Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Цішковського В.А., Вінницького апеляційного адміністративного суду Сушка О.О., Сторчака В.Ю., Боровицького О.А., Вищого адміністративного суду України Мороза В.Ф., Мироненка О.В., Сороки М.О., Чумаченко Т.А., Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г., Загородньго А.Ф., Олендеря І.Я., Черпака Ю.К., Штульмана І.В., Юрченка В.В., Пасічник С.С., Калашнікової О.В., Васильченко Н.В., Леонтович К.Г., Маслія В.І., Розваляєвої Т.С.

На підставі пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» від 8 квітня 2014 року № 1188-VII з дня набрання чинності цим Законом (11 квітня 2014 року) повноваження членів Вищої ради юстиції, крім тих, які перебувають у цьому органі за посадою, припинені.

Новий повноважний склад Вищої ради юстиції сформовано 4 червня 2015 року.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу матеріалів між членами Вищої ради юстиції від 18 вересня 2015 року звернення Зуба П.М. передано для розгляду члену Вищої ради юстиції Нежурі В.А.

За результатами розгляду член Вищої ради юстиції Нежура В.А. дійшов висновку про необхідність направлення звернення Зуба П.М. щодо суддів Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Цішковського В.А., Вінницького апеляційного адміністративного суду Сушка О.О., Сторчака В.Ю., Боровицького О.А. до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (висновок від 10 лютого 2016 року).

На засіданні 5 квітня 2016 року дисциплінарна секція Вищої ради юстиції дійшла висновку рекомендувати Вищій раді юстиції прийняти рішення про направлення звернення Зуба П.М. щодо дій суддів Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Цішковського В.А., Вінницького апеляційного адміністративного суду Сушка О.О., Сторчака В.Ю., Боровицького О.А. до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Заслухавши доповідача – члена Вищої ради юстиції Нежуру В.А., враховуючи висновок дисциплінарної секції, Вища рада юстиції вважає, що вказане звернення підлягає направленню до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з огляду на таке.

Відповідно до пункту 8 розділу ІІ Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12 лютого 2015 року № 192–VIII (набрав чинності з 28 березня 2015 року) заяви і скарги, подані до набрання чинності цим Законом, а також дисциплінарні провадження щодо суддів, розпочаті до набрання чинності цим Законом, здійснюються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви (скарги), відкриття відповідного дисциплінарного провадження.

Статтею 84 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі звернення Зуба П.М., (далі – Закон) передбачено, що дисциплінарне провадження – це процедура розгляду органом, визначеним законом, звернення, в якому містяться відомості про порушення суддею вимог щодо його статусу, посадових обов’язків чи присяги судді.

Відповідно до статті 86 Закону дисциплінарне провадження щодо судді передбачає здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, відкриття дисциплінарної справи, її розгляд і прийняття рішення органом, що здійснює дисциплінарне провадження.

З наведених правових норм вбачається, що дисциплінарне провадження щодо судді здійснюється визначеним законом органом у межах спеціальної процедури, яка передбачає встановлення підстав для притягнення судді до відповідальності, відкриття дисциплінарної справи, її розгляд та прийняття відповідного рішення.

Згідно зі статтею 85 Закону дисциплінарне провадження щодо суддів місцевих та апеляційних судів здійснює Вища кваліфікаційна комісія суддів України, щодо суддів вищих спеціалізованих судів та суддів Верховного Суду України – Вища рада юстиції.

Порядок здійснення дисциплінарного провадження стосовно судді встановлений статтею 86 Закону.

Частиною чотирнадцятою вказаної статті Закону передбачено, що дисциплінарне провадження стосовно суддів Верховного Суду України та суддів вищих спеціалізованих судів здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про Вищу раду юстиції» (22/98-ВР).

Таким чином, вирішуючи питання про розподіл компетенції (повноважень) між визначеними Законом України «Про судоустрій і статус суддів» органами у редакції, що діяла на момент подачі звернення Зуба П.М., слід зробити висновок, що Вища рада юстиції не була наділена повноваженнями здійснювати дисциплінарне провадження щодо суддів місцевих та апеляційних судів.

Аналогічне положення законодавства щодо повноважень Вищої ради юстиції в частині здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів вищих спеціалізованих судів та суддів Верховного Суду України міститься у статті 131 Конституції України та статті 3 Закону України «Про Вищу раду юстиції» як у редакції, що діяла на момент подання скарги, так і в чинній.

У статті 94 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону від 12 лютого 2015 року № 192–VIII закріплені повноваження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів місцевих та апеляційних судів, які за своїм змістом тотожні повноваженням, передбаченим статтею 85 Закону.

Недодержання чіткої компетенції органів, до повноважень яких належить здійснення дисциплінарного провадження щодо судді, може призвести до одночасного розгляду ними аналогічних звернень, здійснення дисциплінарних проваджень та порушення статті 61 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

З огляду на зазначене Вища рада юстиції вважає, що звернення Зуба П.М. необхідно направити до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для проведення перевірки та вирішення питання про наявність чи відсутність підстав для притягнення вказаних суддів до дисциплінарної відповідальності.

Вища рада юстиції, враховуючи наведені обставини, керуючись статтею 27 Закону України «Про Вищу раду юстиції»,

 

вирішила:

 

направити звернення Зуба Павла Михайловича стосовно суддів Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Цішковського Володимира Анатолійовича, Вінницького апеляційного адміністративного суду Сушка Олега Олександровича, Сторчака Володимира Юрійовича, Боровицького Олександра Андрійовича до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

 

 

Голова Вищої ради юстиції                            І.М. Бенедисюк

Примітки: 

ВИЩА РАДА ЮСТИЦІЇ