Згідно зі статтею 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Частиною третьою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що Державна судова адміністрація України (далі також – ДСА України) здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення судів, крім Верховного Суду та вищих спеціалізованих судів.
Відповідно до пунктів 4, 7 частини п’ятої статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів:
затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством;
здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Згідно із частиною четвертою статті 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління ДСА України.
Відповідно до пункту 3 Типового положення про територіальне управління Державної судової адміністрації України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 13 квітня 2023 року № 358/0/15-23, основним завданням територіального управління ДСА України є організаційне та фінансове забезпечення діяльності місцевих судів, крім господарських та адміністративних, з метою створення належних умов для діяльності судів, суддів і забезпечення роботи органів суддівського самоврядування.
Одним із повноважень територіального управління ДСА України, встановлених пунктом 4 зазначеного Типового положення, відповідно до покладених на нього завдань є забезпечення дотримання фінансово-бюджетної дисципліни, ефективне, результативне і цільове використання коштів державного бюджету, законність використання ресурсів та майна, запобігання порушенням та зловживанням.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» ДСА України як головному розпоряднику бюджетних коштів затверджені бюджетні призначення за бюджетною програмою 0501020 «Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя» в розмірі 14 573 521,5 тис. грн за загальним фондом державного бюджету та в розмірі 2 750 000,0 тис. грн за спеціальним фондом державного бюджету.
У додатку 7 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» визначено розподіл видатків державного бюджету в системі ДСА України.
Підпунктами 14, 15 пункту 9 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19, зі змінами, визначено, що Голова ДСА України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є ДСА України, та приймає за погодженням із Вищою радою правосуддя рішення про перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя погоджує в установленому порядку перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду.
Згідно з пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України перерозподіл видатків між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня у системі ДСА України у межах загального обсягу бюджетних призначень за відповідною бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами державного бюджету здійснюється ДСА України. Перерозподіл видатків, що здійснюється відповідно до абзацу другого цього пункту та призводить до зміни обсягів видатків судів, погоджується ДСА України з Вищою радою правосуддя.
16 жовтня 2023 року до Вищої ради правосуддя за вхідним № 5699/0/8-23 надійшов лист в. о. Голови ДСА України М.Пампури від 13 жовтня 2023 року № 11-12218/23 із пропозиціями щодо перерозподілу видатків споживання в розрізі судів, ДСА України та територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів) за загальним фондом державного бюджету згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за загальним фондом за видатками споживання» та за спеціальним фондом державного бюджету згідно з додатком 2 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом за видатками споживання».
ДСА України зазначила, що до неї надходять звернення судів та територіальних управлінь ДСА України щодо необхідності зміни обсягів бюджетних асигнувань на 2023 рік для забезпечення сталої й безперебійної роботи місцевих та апеляційних судів. До листа від 13 жовтня 2023 року № 11-12218/23 додано копії вказаних звернень із пропозиціями стосовно збільшення / зменшення видатків споживання за загальним та/або спеціальним фондами державного бюджету на 2023 рік, із зазначенням їх обсягів та обґрунтуванням.
Пропозиції щодо перерозподілу видатків надані на погодження Вищій раді правосуддя у зв’язку з тим, що:
в окремих судах утворилась економія коштів на оплату комунальних послуг та енергоносіїв (код економічної класифікації видатків (далі – КЕКВ) 2271 «Оплата теплопостачання», КЕКВ 2272 «Оплата водопостачання та водовідведення», КЕКВ 2273 «Оплата електроенергії», КЕКВ 2274 «Оплата природного газу» та КЕКВ 2275 «Оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг») за загальним та/або спеціальним фондами державного бюджету, зважаючи на їх економне споживання протягом поточного року, а в деяких судах наявна потреба у збільшенні видатків на оплату відповідних послуг у зв’язку з підвищенням тарифів на ці послуги, недостатнім обсягом кошторисних призначень у поточному році на відшкодування витрат за спожиті послуги тощо;
деякі суди мають дефіцит бюджетних асигнувань за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» та КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» з огляду на необхідність проведення невідкладного поточного ремонту, усунення пошкоджень приміщень судів, встановлення систем відеоспостереження, створення комплексу технічного захисту інформації, підвищення орендної плати, придбання меблів тощо, тоді як в окремих судах утворився надлишок бюджетних призначень за відповідними КЕКВ у зв’язку з недоцільністю / відтермінуванням проведення поточного ремонту приміщень судів, зменшенням потреби в послугах із поштових відправлень, прибирання тощо;
в окремих судах існує також додаткова потреба в коштах на виплату винагороди присяжним (КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки»).
Збільшення бюджетних асигнувань судів та територіальних управлінь ДСА України (щодо місцевих загальних судів) пропонується здійснити за рахунок фінансового ресурсу за напрямком видатків «Організаційне забезпечення діяльності органів судової влади» та надлишку відповідних бюджетних асигнувань судів, у яких утворився такий надлишок.
Листом від 20 жовтня 2023 року № 11-12563/23 (вхідний № 5699/2/8-23) ДСА України висловила прохання врахувати окремі зміни та виправлення в листі від 13 жовтня 2023 року № 11-12218/23, з-поміж яких – у додатках 1, 2 до зазначеного листа в колонці «назва установи / суду згідно з додатком № 7 до ЗУ про ДБУ» слова «Синельніківський окружний суд» замінити словами «Синельниківський окружний суд».
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктом 41 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, Вища рада правосуддя
вирішила:
1. Погодити перерозподіл видатків державного бюджету в розрізі судів, Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України за загальним фондом державного бюджету згідно з додатком 1 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за загальним фондом за видатками споживання» та за спеціальним фондом державного бюджету згідно з додатком 2 «Пропозиції щодо перерозподілу видатків за спеціальним фондом за видатками споживання» до листа в. о. Голови Державної судової адміністрації України від 13 жовтня 2023 року № 11-12218/23.
2. Копію рішення надіслати Державній судовій адміністрації України.
Заступник Голови
Вищої ради правосуддя Дмитро ЛУК’ЯНОВ
Додаток 1 до листа в. о. Голови ДСА України від 13 жовтня 2023 року № 11-12218/23
Додаток 2 до листа в. о. Голови ДСА України від 13 жовтня 2023 року № 11-12218/23