X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
24.10.2023
1007/0/15-23
Про звільнення Семенова О.А. з посади судді Іллічівського міського суду Одеської області у зв’язку з поданням заяви про відставку

Вища рада правосуддя, розглянувши заяву та додані до неї документи про звільнення Семенова Олега Анатолійовича з посади судді Іллічівського міського суду Одеської області у відставку,

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя 29 вересня 2023 року надійшла заява Семенова О.А. та матеріали про звільнення з посади судді Іллічівського міського суду Одеської області у відставку відповідно до пункту 4 частини шостої статті 126 Конституції України.

Семенов Олег Анатолійович, ____ року народження, Указом Президента України від 13 серпня 2002 року № 712/2002 призначений на посаду судді Іллічівського міського суду Одеської області строком на п’ять років. Постановою Верховної Ради України від 5 червня 2008 року № 333-VІ обраний на посаду судді Іллічівського міського суду Одеської області безстроково.

Статтею 131 Конституції України визначено, що в Україні діє Вища рада правосуддя, яка, зокрема, ухвалює рішення про звільнення судді з посади.

Відповідно до статті 116 Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон № 1402-VIII) суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 137 цього Закону, має право подати заяву про відставку.

Згідно із частиною першою статті 137 Закону № 1402-VIII до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.

У пункті 15.3 глави 15 Регламенту Вищої ради правосуддя, зі змінами, внесеними рішенням Вищої ради правосуддя від 9 лютого 2023 року № 36/0/15-23, визначено, що при вирішенні питання про звільнення з посади у зв’язку з поданням заяви про відставку стаж роботи судді обраховується з дати призначення (обрання) судді на посаду по дату ухвалення Радою відповідного рішення або по дату припинення повноважень судді у зв’язку з досягненням суддею шістдесяти п’яти років.

Із матеріалів, доданих до заяви про відставку, встановлено, що стаж роботи Семенова О.А. на посаді судді з дати призначення по дату ухвалення Вищою радою правосуддя рішення про звільнення у відставку становить 21 рік 2 місяці 11 днів.

Частиною другою статті 137 Закону № 1402-VIII (у редакції, яка діє з 5 серпня 2018 року) встановлено, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.

Згідно з усталеною судовою практикою Великої Палати Верховного Суду частину другу статті 137 Закону № 1402-VIII (у редакції, яка діє з 5 серпня 2018 року) потрібно тлумачити таким чином, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) судді у сфері права, який вимагається законом як мінімальний для набуття таким суддею права для призначення на посаду судді на дату такого призначення, оскільки вказана норма закону призвела до покращення правового становища суддів, надавши можливість зараховувати до стажу роботи на посаді судді їхній стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) у сфері права тривалістю, яка вимагалася законом для призначення на посаду судді станом на дату призначення їх на посаду (постанова Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2019 року у справі № 9901/805/18).

На час призначення Семенова О.А. на посаду судді питання визначення стажу, який давав право на відставку судді, регулювалося Законом України від 15 грудня 1992 року № 2862-ХІІ «Про статус суддів» та Указом Президента України від 10 липня 1995 року № 584/95 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів».

Частиною першою статті 7 Закону України від 15 грудня 1992 року № 2862-ХІІ «Про статус суддів» (у редакції, чинній на час призначення Семенова О.А. на посаду судді) визначено, що на посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший двадцяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи в галузі права не менш як три роки, проживає в Україні не менш як десять років та володіє державною мовою.

З доданих до заяви судді документів убачається, що Семенов О.А. після здобуття вищої юридичної освіти до призначення суддею проходив службу в органах УМВС України в Одеській області, а також обіймав посади заступника начальника управління юстиції в Одеській області, заступника начальника управління юстиції – начальника відділу державної виконавчої служби управління юстиції в Одеській області, працював адвокатом на індивідуальній основі, тому має право на зарахування до стажу роботи на посаді судді, що дає право на відставку, додатково трьох років роботи в галузі права.

Згідно з абзацом четвертим пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII (у редакції, яка діє з 5 січня 2017 року) судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).

Абзацом другим статті 1 Указу Президента України від 10 липня 1995 року № 584/95 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів» (у редакції, чинній на день призначення Семенова О.А. на посаду судді) встановлювалось, що до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та період проходження строкової військової служби.

Семенов О.А. закінчив в 1993 році Одеський державний університет імені І.І. Мечникова за заочною формою навчання, отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» та здобув кваліфікацію спеціаліста юриста.

Водночас згідно з висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 3 вересня 2020 року у справі № 9901/521/19, заочна та вечірня форми навчання у вищому юридичному навчальному закладі не зараховуються до стажу судді, який дає право на відставку.

Отже, до стажу роботи, що дає судді Семенову О.А. право на відставку, не може бути зарахована половина строку навчання в Одеському державному університеті імені І.І. Мечникова.

Згідно з копіями трудової книжки та військового квитка Семенов О.А. проходив строкову службу в лавах Радянської Армії з 21 вересня 1981 року до 19 жовтня 1983 року. Отже до стажу роботи Семенова О.А., який дає йому право на звільнення у відставку, підлягає зарахуванню період проходження строкової військової служби.

Додані до заяви документи щодо визначення наявності чи відсутності відповідного стажу для звільнення судді Семенова О.А. у відставку, а саме: акти про призначення та обрання на посаду судді, копії паспорта, трудової книжки, диплома про освіту, військового квитка, послужного списку Міністерства внутрішніх справ, свідчать, що до стажу роботи Семенова О.А. на посаді судді, що дає йому право на відставку, підлягають зарахуванню:

стаж роботи на посаді судді – 21 рік 2 місяці 11 днів;

стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді, – 3 роки;

строкова військова служба – 2 роки 26 днів.

Загальний стаж роботи судді Іллічівського міського суду Одеської області Семенова О.А., що дає йому право на відставку, становить 26 років 3 місяці 7 днів.

На момент розгляду заяви Семенова О.А. про відставку відкритих дисциплінарних скарг стосовно нього немає.

За інформацією Служби безпеки України, відомості щодо наявності у Семенова О.А. громадянства іншої держави відсутні.

Отже, суддя Семенов О.А. має достатній для звільнення у відставку стаж роботи, визначений на підставі статей 116, 137 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а також абзацу четвертого пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону в редакції Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Вища рада правосуддя, керуючись пунктом 4 частини шостої статті 126, статтею 131 Конституції України, статтями 3, 30, 34, 55 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»,

вирішила:

 

звільнити Семенова Олега Анатолійовича з посади судді Іллічівського міського суду Одеської області у зв’язку з поданням заяви про відставку.

 

 

Заступник Голови

Вищої ради правосуддя                  Дмитро ЛУКʼЯНОВ