X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Комісія вищого корпусу державної служби в системі правосуддя
ПЛАХТІЙ ІННА БОРИСІВНА
Ухвала
Київ
02.01.2024
1/0/18-24
Про залишення без розгляду та повернення дисциплінарних скарг Макоцея С.Г. щодо судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Дручкової (без зазначення імені та по батькові)

Член Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя Плахтій Інна Борисівна, здійснивши попередню перевірку дисциплінарних скарг Макоцея Сергія Григоровича щодо судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Дручкової (без зазначення імені та по батькові),

 

встановила:

 

до Вищої ради правосуддя з Апарату Верховної Ради України 8 грудня 2022 року за вхідними №№ М-151/44/7-22 та М-151/45/7-22 надійшли дисциплінарні скарги Макоцея С.Г. від 22 листопада 2022 року на дії судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Дручкової (без зазначення імені та по батькові) (автор скарги вказує прізвище судді як Дрючкова) при розгляді справи № 686/2300/20.

5 серпня 2021 року набрав чинності Закон України від 14 липня 2021 року № 1635-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» (далі – Закон № 1635-ІХ), яким було внесено зміни до Закону України «Про Вищу раду правосуддя», зокрема в частині здійснення дисциплінарних проваджень щодо суддів. З моменту набрання чинності цим законом здійснення дисциплінарних проваджень щодо суддів було зупинено.

З 19 жовтня 2023 року у зв’язку з прийняттям Законів України від 6 вересня 2023 року № 3378-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо зміни статусу та порядку формування служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя», від 9 серпня 2023 року № 3304-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо негайного відновлення розгляду справ стосовно дисциплінарної відповідальності суддів» дисциплінарну функцію Вищої ради правосуддя відновлено.

Згідно з пунктами 1, 2 частини першої статті 43 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя, визначений автоматизованою системою розподілу справ для попередньої перевірки відповідної дисциплінарної скарги (дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя – доповідач вивчає дисциплінарну скаргу і перевіряє її відповідність вимогам закону, за наявності підстав, визначених пунктами 1,4 і 5 частини першої статті 44 цього Закону, – залишає без розгляду та повертає дисциплінарну скаргу скаржнику.

Відповідно до пункту 23-7 Розділу ІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, тимчасово, до дня початку роботи служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, повноваження дисциплінарного інспектора здійснює член Дисциплінарної палати (доповідач), визначений автоматизованою системою розподілу справ.

19 жовтня 2023 року Вищою радою правосуддя прийнято рішення № 997/0/15-23 «Про розподіл скарг щодо дисциплінарного проступку судді та скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора».

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя та протоколу передачі справи раніше визначеному члену Вищої ради правосуддя від 21 листопада 2023 року дисциплінарні скарги Макоцея С.Г. передані члену Вищої ради правосуддя Плахтій І.Б. для здійснення попередньої перевірки.

Під час попередньої перевірки встановлено таке.

Повноваження, організація і порядок діяльності Вищої ради правосуддя визначаються Конституцією України, законами України «Про Вищу раду правосуддя» та «Про судоустрій і статус суддів».

Вимоги щодо звернення з дисциплінарною скаргою встановлені статтею 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Відповідно до положень частини першої статті 107 вказаного Закону право на звернення із скаргою щодо дисциплінарного проступку судді, з повідомленням про вчинення дисциплінарного проступку суддею (дисциплінарною скаргою) має будь-яка особа. Громадяни здійснюють зазначене право особисто або через адвоката, юридичні особи – через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування – через своїх керівників або представників.

Частиною другої статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що дисциплінарна скарга подається у письмовій формі та повинна містити, такі відомості, зокрема, прізвище, ім’я, по батькові та посада судді (суддів), щодо якого (яких) подано скаргу.

Частиною третьою статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що Вища рада правосуддя затверджує та розміщує на офіційному веб-порталі судової влади зразок дисциплінарної скарги.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 14 лютого 2017 року № 269/0/15-17 затверджено зразок скарги щодо дисциплінарного проступку судді (суддів) (дисциплінарна скарга), який був чинним станом на час звернення зі скаргами.

Проведеною попередньою перевіркою встановлено, що дисциплінарні скарги Макоцея С.Г. не відповідають затвердженому зразку дисциплінарної скарги.

Встановлено, що дисциплінарні скарги Макоцея С.Г. були адресовані Президенту України, а не Вищій раді правосуддя. Скарги були надіслані з Апарату Верховної Ради України на підставі частини 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» (в частині питань, що належать до компетенції Вищої ради правосуддя).

Дисциплінарні скарги Макоцея С.Г. містять висловлювання, що принижують честь і гідність особи.

Крім того, встановлено, що рішенням Вищої ради правосуддя від 1 грудня 2020 року № 3319/0/15-20 звільнено Дручкову Світлану Петрівну з посади судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області у зв’язку з поданням заяви про відставку .

Статтею 44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» (пункти 4, 5 частина перша) визначено, що дисциплінарна скарга залишається без розгляду та повертається скаржнику, якщо: дисциплінарна скарга містить виражені у непристойній формі висловлювання або висловлювання, що принижують честь і гідність будь-якої особи; у дисциплінарній скарзі порушується питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді, звільненого з посади або повноваження якого припинені.

Пунктом 13.9 Регламенту Вищої ради правосуддя визначено, що з підстав, передбачених пунктами 1, 4, 5 частини першої статті 44 Закону, доповідач постановляє ухвалу про залишення без розгляду та повернення дисциплінарної скарги, копія якої надсилається скаржнику.

З огляду на викладене дисциплінарні скарги Макоцея С.Г. слід залишити без розгляду та повернути скаржнику.

Керуючись статтями 43, 44, пунктом 23-7розділу ІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя», член Третьої Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя

 

ухвалила:

 

дисциплінарні скарги Макоцея Сергія Григоровича щодо судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Дручкової (без зазначення імені та по батькові) залишити без розгляду та повернути скаржнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

 

Член Третьої Дисциплінарної палати

Вищої ради правосуддя                                      Інна ПЛАХТІЙ

 

Примітки: 

ЧЛЕН ТРЕТЬОЇ ДИСЦИПЛІНАРНОЇ ПАЛАТИ

Ознака до документа: 
Результати розгляду питань щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності