Вища рада правосуддя, розглянувши рекомендацію Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, викладену в рішенні від 31 липня 2024 року № 480/ко-24, матеріали особової справи (досьє) судді щодо призначення Вітера Ігоря Романовича на посаду судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області, висновок члена Вищої ради правосуддя,
встановила:
Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі – ВККСУ) рішенням від 31 липня 2024 року № 480/ко-24, яке надійшло до Вищої ради правосуддя 9 вересня 2024 року, внесла рекомендацію про призначення Вітера І.Р. на посаду судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області.
За результатами попереднього розгляду матеріалів член Вищої ради правосуддя Бурлаков С.Ю. склав висновок про можливість призначення Вітера І.Р. на посаду судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області.
Заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Бурлакова С.Ю., розглянувши кандидатуру Вітера І.Р., Вища рада правосуддя встановила таке.
Вітер Ігор Романович, громадянин України, ____ року народження. Указом Президента України від 24 вересня 2016 року № 410/2016 призначений строком на п’ять років на посаду судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області.
Строк повноважень судді Вітера І.Р. закінчився 24 вересня 2021 року.
Нині Вітер І.Р. обіймає посаду судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області, але не здійснює правосуддя у зв’язку із закінченням строку повноважень, а отже, ця посада не є вакантною.
Згідно з підпунктами 2, 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України повноваження суддів, призначених на посаду строком на п’ять років, припиняються із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду судді в порядку, визначеному законом. Відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», має бути оцінена в порядку, визначеному законом.
Пунктом 20 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції Закону України від 9 грудня 2023 року № 3511-ІХ «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри») передбачено, що відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду строком на п’ять років або обрано суддею безстроково до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», оцінюється колегіями Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в порядку, визначеному цим Законом, за правилами, які діяли до дня набрання чинності Законом України від 9 грудня 2023 року № 3511-ІХ «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри», та з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом.
Відповідно до абзацу шостого пункту 13 розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя» (у редакції Закону України від 9 грудня 2023 року № 3511-ІХ «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри») за результатами кваліфікаційного оцінювання суддя, призначений на посаду строком на п’ять років до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», повноваження якого припинилися із закінченням строку, на який його було призначено, за поданням Вищої ради правосуддя та за умови підтвердження відповідності цій посаді згідно з підпунктами 2 та 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України може бути призначений на посаду судді до суду, до якого він був призначений або переведений (крім тимчасового переведення шляхом відрядження) на день припинення повноважень.
Згідно із частинами першою, другою статті 36 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» призначення на посаду судді здійснюється Президентом України за поданням Вищої ради правосуддя. Вища рада правосуддя ухвалює рішення щодо внесення Президентові України подання про призначення судді на посаду за результатами розгляду рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, до якої обов’язково додається особова справа (досьє) кандидата на посаду судді.
Рішенням ВККСУ від 7 червня 2018 року № 133/зп-18 призначено кваліфікаційне оцінювання суддів місцевих та апеляційних судів на відповідність займаній посаді, зокрема судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області Вітера І.Р.
Рішенням ВККСУ у складі колегії від 16 липня 2024 року № 111/ко-24 визначено, що суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Вітер І.Р. за результатами кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді набрав 855,125 бала. Суддю Володимир-Волинського міського суду Волинської області Вітера І.Р. визнано таким, що відповідає займаній посаді.
Згідно з абзацом другим частини четвертої статті 37 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя може ухвалити рішення про відмову у внесенні Президентові України подання про призначення судді на посаду відповідно до пункту 1 частини дев’ятнадцятої статті 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» тільки на підставі обґрунтованих відомостей, які були отримані Вищою радою правосуддя в передбаченому законом порядку, якщо:
1) такі відомості не були предметом розгляду Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
2) Вища кваліфікаційна комісія суддів України не дала належної оцінки таким відомостям в межах процедури кваліфікаційного оцінювання щодо відповідного кандидата.
Законом України від 9 грудня 2023 року № 3511-ІХ «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” та деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедур суддівської кар’єри» розділ ІV «Порядок зайняття посади судді» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» викладено в новій редакції.
Відповідно до частини другої статті 796 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Вища рада правосуддя відмовляє у внесенні Президентові України подання про призначення судді на посаду виключно з таких підстав:
1) наявність обґрунтованого сумніву щодо відповідності кандидата критеріям доброчесності чи професійної етики або інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв’язку з таким призначенням;
2) порушення визначеного законом порядку призначення на посаду судді.
Вища рада правосуддя не встановила відомостей, які не були предметом розгляду ВККСУ чи яким ВККСУ не дала належної оцінки в межах процедури кваліфікаційного оцінювання щодо судді Вітера І.Р., а також підстав для обґрунтованого сумніву щодо відповідності судді критеріям доброчесності чи професійної етики або інших обставин, які можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади у зв’язку з призначенням його на посаду судді.
Обставин, які можуть свідчити про порушення визначеного законом порядку призначення судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області Вітера І.Р. на посаду судді, не встановлено.
Вітер І.Р. відповідає вимогам статті 127 Конституції України та статті 69 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
З огляду на викладене Вища рада правосуддя, керуючись статтею 131, пунктом 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України, статтею 69, частиною другою статті 796 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 3, 30, 34, 36, 37, пунктом 13 розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя»,
вирішила:
внести Президентові України подання про призначення Вітера Ігоря Романовича на посаду судді Володимир-Волинського міського суду Волинської області.
Заступник Голови
Вищої ради правосуддя