X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Дисциплінарний інспектор
САДОВИЙ РОСТИСЛАВ МИКОЛАЙОВИЧ
Ухвала
Київ
21.04.2025
1818/0/18-25
Про залишення без розгляду та повернення дисциплінарної скарги Грушевої В.І. стосовно судді Малиновського районного суду міста Одеси Роїка Д.Я.

Дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя Садовий Ростислав Миколайович, здійснивши попередню перевірку дисциплінарної скарги Грушевої Валентини Іванівни стосовно судді Малиновського районного суду міста Одеси Роїка Дмитра Ярославовича,

 

встановив:

 

9 квітня 2025 року за вхідним номером № Г-1671/1/7-25 до Вищої ради правосуддя надійшов лист Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з доданою до нього скаргою Грушевої В.І. стосовно судді Малиновського районного суду міста Одеси Роїка Д.Я.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу справи між дисциплінарними інспекторами Вищої ради правосуддя від 9 квітня 2025 року вказану скаргу передано мені для проведення попередньої перевірки.

Вивчення дисциплінарної скарги та перевірка її відповідності вимогам закону дають підстави для висновку про те, що скарга подана з порушенням порядку, визначеного Законом України «Про судоустрій і статус суддів», з огляду на таке.

Вимоги до дисциплінарної скарги та порядок її подання встановлені статтею 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Приписи частини першої статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначили, що право на звернення зі скаргою щодо дисциплінарного проступку судді (дисциплінарною скаргою) має будь-яка особа. Громадяни здійснюють зазначене право особисто або через адвоката, юридичні особи – через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування – через своїх керівників або представників.

Норма частини першої статті 108 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» установила, що дисциплінарне провадження щодо судді здійснюють дисциплінарні палати Вищої ради правосуддя у порядку, визначеному Законом України «Про Вищу раду правосуддя», з урахуванням вимог цього Закону.

За змістом цих норм закону дисциплінарна скарга подається безпосередньо до Вищої ради правосуддя.

Крім цього, припис частини третьої статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає, що Вища рада правосуддя затверджує та розміщує на офіційному веб-порталі судової влади зразок дисциплінарної скарги.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 14 лютого 2017 року № 269/0/15-17 затверджено зразок скарги щодо дисциплінарного проступку судді (суддів) (дисциплінарна скарга), яка розміщена на офіційному вебпорталі Вищої ради правосуддя.

Відповідно до цього зразка, скарга щодо дисциплінарного проступку судді подається безпосередньо до Вищої ради правосуддя.

Отже, визначений Законом України «Про судоустрій і статус суддів» порядок подання дисциплінарної скарги щодо судді передбачає, що такі скарги повинні подаватися безпосередньо до Вищої ради правосуддя.

Водночас принцип диспозитивності передбачає, що особа має право самостійно визначати органи державної влади, до яких вона буде звертатися зі скаргою, і окреслювати перелік питань, які вона порушує перед ними.

У цьому випадку скарга подана до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Є очевидним свідоме адресування особою такого звернення до Суду на підставі використання права на звернення, передбаченого статтею 40 Конституції України. Подальше пересилання такого звернення в означений спосіб до органу, що здійснює дисциплінарне провадження стосовно суддів, не відповідає порядку, визначеному статтею 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Крім цього, приписи частини другої статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» установлюють, що дисциплінарна скарга подається у письмовій формі та повинна містити такі відомості: 1) прізвище, ім’я, по батькові (найменування) скаржника, його місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв’язку; 2) прізвище, ім’я, по батькові та посада судді (суддів), щодо якого (яких) подано скаргу; 3) конкретні відомості про наявність у поведінці судді ознак дисциплінарного проступку, який відповідно до частини першої статті 106 цього Закону може бути підставою для дисциплінарної відповідальності судді; 4) посилання на фактичні дані (свідчення, докази), що підтверджують зазначені скаржником відомості.

Дисциплінарна скарга підписується скаржником із зазначенням дати її підписання.

Основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів на момент подачі звернення скаржником були встановлені Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг».

Приписи статті 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» визначають, що електронний документ – це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов’язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.

Норми частини першої, третьої статті 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» передбачають, що для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису та/або електронної печатки завершується створення електронного документа.

У цьому контексті приписи частини першої, четвертої статті 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» установлюють, що оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Оригінал електронного документа повинен давати змогу довести його цілісність та справжність у порядку, визначеному законодавством; у визначених законодавством випадках може бути пред’явлений у візуальній формі відображення, в тому числі у паперовій копії.

Правила статті 12 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» установлюють, що перевірка цілісності електронного документа проводиться шляхом перевірки електронного цифрового підпису.

Системний і граматичний способи тлумачення наведених норм права дають підстави для висновку про те, що дисциплінарна скарга, подана до Вищої ради правосуддя у електронному виді без накладення кваліфікованого електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису особи, вважається поданою з порушенням порядку, визначеного Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

У цьому випадку скарга була подана до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у спосіб її направлення на офіційну електронну суду. Переслана скарга не містить кваліфікованого електронного підпису, за допомогою якого можна ідентифікувати її автора.

Отже, скарга подана з порушенням порядку, визначеного Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Пункти 1, 2 частини першої статті 43 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» передбачають, що дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя, визначений автоматизованою системою розподілу справ для попередньої перевірки відповідної дисциплінарної скарги (дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя – доповідач): вивчає дисциплінарну скаргу і перевіряє її відповідність вимогам закону; за наявності підстав, визначених пунктами 1, 4 і 5 частини першої статті 44 цього Закону, – залишає без розгляду та повертає дисциплінарну скаргу скаржнику.

Пункт 1 частини першої статті 44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» установлює, що дисциплінарна скарга залишається без розгляду та повертається скаржнику, якщо вона подана з порушенням порядку, визначеного Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

За таких обставин і правового регулювання скаргу слід залишити без розгляду та повернути її скаржнику.

Керуючись пунктом 1 частини першої статті 44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»,

ухвалив:

 

дисциплінарну скаргу залишити без розгляду та повернути скаржнику.

Ухвала не може бути оскаржена.

 

Дисциплінарний інспектор

Вищої ради правосуддя

Ростислав САДОВИЙ
Ознака до документа: 
Результати розгляду питань щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності