X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Рішення
Київ
08.05.2025
975/0/15-25
Про відмову в достроковому закінченні відрядження судді Бахмутського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Л.В. до Дружківського міського суду Донецької області та у відрядженні судді Бахмутського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Л.В. до Дергачівського районного суду Харківської області для здійснення правосуддя

Вища рада правосуддя, розглянувши подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з рекомендацією про дострокове закінчення відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Лілії Володимирівни до Дружківського міського суду Донецької області та одночасно відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Лілії Володимирівни до Дергачівського районного суду Харківської області для здійснення правосуддя строком на один рік,

встановила:

 

26 березня 2025 року до Вищої ради правосуддя (вх. № 3043/0/8-25) надійшло рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі ‒ ВККСУ) від 12 березня 2025 року № 26/пс-25 про внесення подання з рекомендацією про дострокове закінчення відрядження судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Л.В. до Дружківського міського суду Донецької області та одночасно її відрядження до Дергачівського районного суду Харківської області для здійснення правосуддя строком на 1 (один) рік.

На підставі протоколу автоматизованого розподілу справи між членами Вищої ради правосуддя від 26 березня 2025 року зазначений матеріал передано для попереднього розгляду члену Вищої ради правосуддя Кваші О.О.

Суддю Шевченко Л.В. повідомлено про дату, час і місце засідання Вищої ради правосуддя шляхом надсилання запрошення на електронну пошту та оприлюднення відповідної інформації на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя.

Суддя Шевченко Л.В. взяла участь у засіданні Вищої ради правосуддя в режимі відеоконференції.

Вища рада правосуддя, розглянувши подання ВККСУ, заслухавши доповідача – члена Вищої ради правосуддя Квашу О.О., суддю Шевченко Л.В., дійшла висновку про відсутність підстав для дострокового закінчення попереднього відрядження судді та відрядження судді до Дергачівського районного суду Харківської області для здійснення правосуддя з огляду на таке.

Шевченко Лілія Володимирівна, ____ року народження, Указом Президента України від 12 березня 2012 року № 193/2012 призначена на посаду судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області строком на п’ять років. Указом Президента України від 17 травня 2019 року № 239/2019 призначена на посаду судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області.

Голова Верховного Суду розпорядженням від 21 жовтня 2022 року № 61 визначив територіальну підсудність судових справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області Дружківському міському суду Донецької області.

На підставі підпункту 2 пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Голова Верховного Суду рішенням від 21 жовтня 2022 року № 505/0/149-22 відрядив суддю Артемівського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Л.В. до Дружківського міського суду Донецької області для здійснення правосуддя з 27 жовтня 2022 року, без зазначення граничного строку відрядження.

26 лютого 2025 року Верховна Рада України ухвалила Закон України № 4237-ІХ «Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів”» (набрав чинності 25 квітня 2025 року), згідно з яким до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» внесено такі зміни:

1. Доповнено пункт 31 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» підпунктом 3 такого змісту: «3) змінити найменування місцевих загальних судів, перелік яких визначається додатком до цього Закону. Зміна найменування місцевого загального суду не призведе до його реорганізації чи ліквідації або утворення нового суду»;

2. Доповнено додатком «Перелік місцевих загальних судів, що перейменовуються».

Ураховуючи зазначене, найменування Артемівського міськрайонного суду Донецької області змінено на Бахмутський міськрайонний суд Донецької області, Орджонікідзевського районного суду міста Харкова ‒ на Індустріальний районний суд міста Харкова.

Згідно з абзацом третім частини другої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Вища рада правосуддя на підставі подання ВККСУ може ухвалити рішення про дострокове закінчення відрядження судді, якщо обставини, що були підставою відрядження судді, припинилися, про що повідомляється суддя.

Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 54/0/15-17, зі змінами (далі – Порядок), підставами дострокового закінчення відрядження судді є припинення обставин, що були підставою відрядження судді, або зміна обставин у суді, з якого або до якого відряджений суддя. Пунктом 22 розділу ІІ Порядку визначено, що підстави дострокового закінчення відрядження судді встановлюються Державною судовою адміністрацією України (далі ДСА України) за зверненням голови суду, до якого відряджений суддя, або голови суду, з якого відряджений суддя. У разі відсутності голови суду, до якого або з якого відряджений суддя, такі підстави встановлюються ДСА України.

Згідно із частиною першою статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження у відповідному суді, припиненням роботи суду у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, суддя може бути, за його згодою, відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя. У період дії надзвичайного чи воєнного стану і за умови зміни територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у відповідному суді, в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 цього Закону, суддя суду, територіальна підсудність справ якого змінюється, може бути без його згоди відряджений для здійснення правосуддя до суду, якому визначається територіальна підсудність справ, що перебували у провадженні суду, в якому працює суддя, а в разі відсутності вакансій у цьому суді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації.

Відповідно до частини другої статті 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється на строк, що визначається Вищою радою правосуддя, але не більше ніж на один рік, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Пунктом 4 розділу VII Порядку встановлено, що стосовно судді, попередньо відрядженого на підставі пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» без зазначення граничного строку відрядження, ВККСУ встановлює підстави дострокового закінчення попереднього відрядження судді та одночасно його відрядження в тому числі за зверненням Вищої ради правосуддя, ДСА України, територіальних управлінь ДСА України, судів, суддів.

Підставами для дострокового закінчення попереднього відрядження судді та одночасно його відрядження можуть бути, у тому числі, зміна обставин у суді, до якого відряджений суддя, зокрема рівень судового навантаження не є надмірним; зміна територіальної підсудності судових справ, що розглядаються у суді, до якого чи з якого суддя попередньо відряджений на підставі пункту 56 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» без зазначення граничного строку відрядження.

Перевіривши подання ВККСУ з метою встановлення наявності визначених законом підстав для дострокового закінчення попереднього відрядження та одночасно відрядження судді Шевченко Л.В. до іншого суду, Вища рада правосуддя зазначає таке.

Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ураховуючи неможливість здійснення правосуддя судом під час воєнного стану, Вища рада правосуддя рішенням від 19 грудня 2024 року № 3707/0/15-24 змінила територіальну підсудність судових справ Дружківського міського суду Донецької області шляхом її передачі до Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області із 6 січня 2025 року. Вирішено Дружківському міському суду Донецької області продовжити розгляд справ, які надійшли до 6 січня 2025 року включно на розгляд цього суду в порядку, визначеному частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», та відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 21 жовтня 2022 року № 61. Цим рішенням територіальну підсудність судових справ Артемівського міськрайонного суду Донецької області (нині ‒ Бахмутський міськрайонний суд Донецької області) змінено шляхом її передачі до Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області (нині ‒ Покровський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області) із 6 січня 2025 року.

Відповідно до рішення ВККСУ від 12 березня 2025 року № 26/пс-25 до ВККСУ 16 січня 2025 року надійшло повідомлення ДСА України про необхідність у зв’язку зі зміною обставин в Артемівському міськрайонному суді Донецької області (нині – Бахмутський міськрайонний суд Донецької області) розглянути питання щодо дострокового закінчення відрядження суддів цього суду, зокрема судді Шевченко Л.В.

У зверненнях до ВККСУ суддя Шевченко Л.В. не заперечувала щодо дострокового закінчення її відрядження до Дружківського міського суду Донецької області.

Водночас щодо одночасного відрядження судді Шевченко Л.В. до іншого суду того самого рівня і спеціалізації, а саме Дергачівського районного суду Харківської області, Вища рада правосуддя встановила таке.

Згідно з пунктом 51 розділу VII Порядку у відповідному засіданні ВККСУ пропонує судді надати згоду на його відрядження до іншого суду із числа судів, у яких виявлено надмірний рівень судового навантаження або неможливо здійснювати правосуддя. Якщо суддя не надав згоди на відрядження, його може бути без згоди рекомендовано для відрядження до суду, якому визначено територіальну підсудність судових справ, що перебували у провадженні суду, у якому працював суддя, а в разі відсутності вакансій у цьому суді до іншого суду того самого рівня та спеціалізації.

ВККСУ рішенням від 26 лютого 2025 року № 41/зп-25 сформувала та опублікувала перелік зі 100 місцевих загальних судів, 5 місцевих адміністративних судів та 5 місцевих господарських судів, у яких найбільший надмірний рівень судового навантаження або в яких неможливо здійснювати правосуддя. Запропоновано суддям, відрядженим на підставі пункту 56 розділу XІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», у строк до 10 березня 2025 року (включно) подати заяву про дострокове закінчення попереднього відрядження та одночасне відрядження.

ВККСУ рішенням від 5 березня 2025 року № 46/зп-25 сформувала додатковий перелік із 17 місцевих загальних судів, у яких надмірний рівень судового навантаження. Строк подання заяви про дострокове закінчення попереднього відрядження судді та одночасне його відрядження продовжено до 14 березня 2025 року (включно).

Суддя Шевченко Л.В. тричі зверталася до ВККСУ із проханням відрядити її до суду того самого рівня та спеціалізації:

заява від 17 лютого 2025 року – щодо дострокового закінчення її відрядження до Дружківського міського суду Донецької області та відрядження до Комінтернівського районного суду міста Харкова (пріоритет), або Орджонікідзевського районного суду міста Харкова, або Суворовського районного суду міста Одеси;

заява від 9 березня 2025 року – щодо відрядження її до Комінтернівського районного суду міста Харкова, з урахуванням попередньо поданої нею заяви від 17 лютого 2025 року;

заява, оголошена суддею Шевченко Л.В. в засіданні ВККСУ 12 березня 2025 року, згідно з якою суддя просила відрядити її до Комінтернівського районного суду міста Харкова або до Орджонікідзевського районного суду міста Харкова. При цьому Орджонікідзевський районний суд міста Харкова (нині – Індустріальний районний суд міста Харкова) було включено згідно з рішенням ВККСУ від 26 лютого 2025 року до переліку судів з надмірним рівнем судового навантаження. Суддя Шевченко Л.В. зауважила, що має житло в місті Харкові, тривалий час проживала в Комінтернівському районі міста Харкова.

Відповідно до наведених обставин суддя Шевченко Л.В. діяла, керуючись рішенням ВККСУ від 26 лютого 2025 року № 41/зп-25.

Мотиви, покладені в основу рішення ВККСУ про внесення подання з рекомендацією про дострокове закінчення попереднього відрядження судді та одночасно його відрядження до іншого суду того самого рівня і спеціалізації, повинні бути в кожному окремому випадку зрозумілими та очевидними.

У рішенні від 12 березня 2025 року № 26/пс-25 про внесення подання з рекомендацією про дострокове закінчення відрядження судді Шевченко Л.В. до Дружківського міського суду Донецької області та одночасно її відрядження до Дергачівського районного суду Харківської області для здійснення правосуддя строком на 1 (один) рік ВККСУ зазначила, що Комінтернівський районний суд міста Харкова не входить до переліку судів з надмірним навантаженням, затвердженого рішенням ВККСУ від 26 лютого 2025 року № 41/зп-25.

ВККСУ зазначила про рівень навантаження в Орджонікідзевському районному суді міста Харкова (нині – Індустріальний районний суд міста Харкова), зауважила, що цей суд посідає 76-ту позицію у вказаному переліку. Середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею цього суду у 2024 році, за нормативним часом в Орджонікідзевському районному суді міста Харкова становить 490 днів. У разі переведення (відрядження) одного судді до цього суду навантаження становитиме 449 днів.

При цьому ВККСУ в рішенні констатувала, що відрядження судді до Дергачівського районного суду Харківської області (на яке суддя Шевченко Л.В. згоди не надавала), який посідає в зазначеному переліку судів 21 місце та в якому середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею цього суду за нормативним часом у 2024 році становила 777 днів, покращить у зазначеному суді доступ до правосуддя.

Вища рада правосуддя переглянула запис засідання ВККСУ від 12 березня 2025 року (https://www.youtube.com/watch?v=3r1c8MprXjY) та встановила, що ВККСУ під час розгляду питання про відрядження судді Шевченко Л.В. не пропонувала їй надати згоду на відрядження до Дергачівського районного суду Харківської області.

Відповідно до зазначеного підставою рішення ВККСУ від 12 березня 2025 року № 26/пс-25 про дострокове закінчення відрядження судді та одночасно її відрядження до іншого суду того самого рівня і спеціалізації є рівень навантаження в Дергачівському районному суді Харківської області. За вказаних обставин ВККСУ не надала оцінки згоді судді Шевченко Л.В. на відрядження до Орджонікідзевського районного суду міста Харкова (нині – Індустріальний районний суд міста Харкова), при тому, що цей суд також входить до переліку судів з надмірним навантаженням.

ДСА України листом від 24 квітня 2025 року № 15-8452/25 надала інформацію про показники часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до апеляційних і місцевих судів за I квартал 2025 року. Згідно з наведеними показниками середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею, за нормативним часом в Орджонікідзевському районному суді міста Харкова (нині Індустріальний районний суд міста Харкова), у I кварталі 2025 року становила 133 дні (середній показник по Україні за I квартал 2025 року 101 день). У разі відрядження до Індустріального районного суду міста Харкова одного судді середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею, становитиме 122 дні, двох суддів 113.

Водночас середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею, за нормативним часом у Дергачівському районному суді Харківської області в I кварталі 2025 року становила 127 днів. У разі відрядження до Дергачівського районного суду Харківської області одного судді середня кількість днів, необхідних для розгляду справ одним повноважним суддею, становитиме 111 днів, двох суддів 98.

З огляду на наведене, ураховуючи зазначені показники за I квартал 2025 року, в Індустріальному районному суді міста Харкова (до зміни найменування Орджонікідзевський районний суд міста Харкова), на відрядження до якого суддя Шевченко Л.В. надавала згоду у спосіб, визначений розділом VII Порядку, наразі спостерігається вищий рівень навантаження, ніж у Дергачівському районному суді Харківської області, щодо відрядження до якого зазначеної судді ВККСУ внесла подання.

Суддя Шевченко Л.В. листами від 14 квітня 2025 року (вх. № 1661/0/6-25), від 17 квітня 2025 року (вх. № 1661/2/6-25) зверталася до Вищої ради правосуддя, заперечувала щодо її відрядження до Дергачівського районного суду Харківської області та наголошувала на приписах Порядку.

У засіданні Вищої ради правосуддя суддя Шевченко Л.В. підтвердила свою позицію.

Отже, зважаючи на викладені вище обставини, Вища рада правосуддя дійшла висновку про відсутність підстав для дострокового закінчення відрядження судді Бахмутського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Л.В. до Дружківського міського суду Донецької області та одночасно відрядження судді Бахмутського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Л.В. до Дергачівського районного суду Харківської області для здійснення правосуддя строком на один рік.

З огляду на викладене, керуючись частиною першою статті 131 Конституції України, статтею 55 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 3, 30, 34 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», розділами ІV, VII Порядку відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації (як тимчасового переведення), Вища рада правосуддя

 

вирішила:

 

відмовити в достроковому закінченні відрядження судді Бахмутського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Лілії Володимирівни до Дружківського міського суду Донецької області та у відрядженні судді Бахмутського міськрайонного суду Донецької області Шевченко Лілії Володимирівни до Дергачівського районного суду Харківської області для здійснення правосуддя.

 

Голова Вищої ради правосуддя

Григорій УСИК

 

Члени Вищої ради правосуддя

Юлія БОКОВА
Тетяна БОНДАРЕНКО
Олег КАНДЗЮБА
Оксана КВАША
Олена КОВБІЙ
Алла КОТЕЛЕВЕЦЬ
Дмитро ЛУК’ЯНОВ
Роман МАСЕЛКО
Олексій МЕЛЬНИК
Микола МОРОЗ
Ольга ПОПІКОВА
Олександр САСЕВИЧ