Дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя Ільницький Олег Володимирович, розглянувши питання про продовження строку попередньої перевірки дисциплінарної скарги Баранникова Олександра Євгенійовича стосовно судді Київського окружного адміністративного суду Білоноженко Марини Анатоліївни,
встановив:
02 жовтня 2025 року до Вищої ради правосуддя надійшла дисциплінарна скарга № Б-4990/0/7-25.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу справи між дисциплінарними інспекторами Вищої ради правосуддя від 02.10.2025 15:32:54 дисциплінарну скаргу розподілено мені.
Статтею 42 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» встановлено, що дисциплінарне провадження розпочинається після отримання Вищою радою правосуддя скарги щодо дисциплінарного проступку судді, з повідомленням про вчинення дисциплінарного проступку суддею (дисциплінарної скарги), поданої відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», або за ініціативою Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя чи за зверненням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України у випадках, визначених законом.
Дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя, визначений автоматизованою системою розподілу справ для попередньої перевірки відповідної дисциплінарної скарги (дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя - доповідач): 1) вивчає дисциплінарну скаргу і перевіряє її відповідність вимогам закону; 2) за наявності підстав, визначених пунктами 1, 4 і 5 частини першої статті 44 цього Закону, - залишає без розгляду та повертає дисциплінарну скаргу скаржнику; 3) за наявності підстав, визначених пунктами 2, 3і 6 частини першої статті 44 цього Закону, - передає скаргу на розгляд Дисциплінарної палати для ухвалення рішення щодо залишення без розгляду та повернення її скаржнику або відкриття дисциплінарної справи; 4) за відсутності підстав для залишення без розгляду та повернення дисциплінарної скарги - протягом тридцяти днів з дня отримання такої скарги готує матеріали з пропозицією про відкриття або про відмову у відкритті дисциплінарної справи. Цей строк може бути продовжений дисциплінарним інспектором, але у разі обґрунтованої потреби додаткової перевірки дисциплінарної скарги не більш як на п’ятнадцять днів.
Аналогічні положення щодо строків проведення попередньої перевірки дисциплінарних скарг містить Регламент Вищої ради правосуддя, затверджений рішенням Вищої ради правосуддя від 24 січня 2017 року № 52/0/15-17 (зі змінами; надалі – Регламент).
Водночас, дисциплінарні провадження щодо суддів здійснюються в хронологічному порядку за датою надходження з урахуванням пріоритетності. Одночасне перебування у провадженні дисциплінарного інспектора значної кількості перерозподілених скарг , які надходили до Вищої ради правосуддя раніше (станом на 03 листопада 2025 року – 698 скарг, з яких 434 розподілених за попередні періоди до початку роботи Служби), та необхідність вжиття заходів до проведення їх одночасної попередньої перевірки при недоукомплектованості штату не дозволяють завершити попередню перевірку скарги у визначені законом строки.
Пункт 1.1 Регламенту встановлює, що основними засадами діяльності Ради та її органів є верховенство права, відкритість, гласність, колегіальність, незалежність та безсторонність, розумність строків.
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків у справах є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (рішення у справах «Федіна проти України» від 2 вересня 2010 року, «Смірнова проти України» від 8 листопада 2005 року, «Матіка проти Румунії» від 2 листопада 2006 року, «Літоселітіс проти Греції» від 5 лютого 2004 року).
Виходячи з усталеної практики правозастосування нормативних положень, розумним, зокрема, вважається строк, що є об’єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.
Зважаючи на правовий статус Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя як самостійного структурного підрозділу у складі секретаріату Вищої ради правосуддя для реалізації повноважень Вищої ради правосуддя щодо здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів (частини перша, друга статті 291 Закону України «Про Вищу раду правосуддя»), її діяльність будується з урахуванням перелічених вище принципів, в тому числі, розумних строків проведення попередньої перевірки дисциплінарних скарг.
Враховуючи викладене вище, керуючись статтями 291,42–44, пунктами 236, 238 розділу ІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя», пунктами 1.1, 13.10 Регламенту Вищої ради правосуддя, затвердженого Рішення Вищої ради правосуддя 24 січня 2017 року № 52/0/15-17 (у редакції рішення Вищої ради правосуддя від 21 листопада 2023 року № 1068/0/15-23), дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя,
ухвалив:
продовжити строки попередньої перевірки дисциплінарної скарги.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Дисциплінарний інспектор
Вищої ради правосуддя