X
Введіть слово для пошуку

Акт ВРП

Україна
Вища рада правосуддя
Дисциплінарний інспектор
ДАВИДОВИЧ ІРИНА ІГОРІВНА
Ухвала
Київ
09.02.2026
326/0/18-26
Про залишення без розгляду та повернення дисциплінарної скарги Філімонової Л.П. стосовно судді Печерського районного суду міста Києва Остапчук Т.В.

Дисциплінарний інспектор служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя Давидович Ірина Ігорівна, здійснивши попередню перевірку дисциплінарної скарги Філімонової Любові Петрівни стосовно судді Печерського районного суду міста Києва Остапчук Тетяни Володимирівни,

встановила:

до Вищої ради правосуддя 6 лютого 2026 року (вх. № Ф-231/11/7-26) надійшла дисциплінарна скарга Філімонової Л.П. стосовно судді Печерського районного суду міста Києва Остапчук Т.В.

Протоколом автоматизованого розподілу справи між дисциплінарними інспекторами від 6 лютого 2026 року вказану скаргу передано мені для проведення попередньої перевірки.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 43 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя, визначений автоматизованою системою розподілу справ для попередньої перевірки відповідної дисциплінарної скарги (дисциплінарний інспектор Вищої ради правосуддя – доповідач) вивчає дисциплінарну скаргу і перевіряє її відповідність вимогам закону; за наявності підстав, визначених пунктами 1, 4 і 5 частини першої статті 44 цього Закону, – залишає без розгляду та повертає дисциплінарну скаргу скаржнику.

Частиною другою статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено подання дисциплінарної скарги у письмовій формі. Також визначено, що дисциплінарна скарга підписується скаржником із зазначенням дати її підписання.

Організаційно-правові засади використання електронних документів визначені Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг».

Згідно зі статтею 5 цього Закону електронний документ – документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.

Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Для підтвердження достовірності походження та цілісності електронного документа може використовуватися електронна печатка. Накладанням електронного підпису та/або електронної печатки завершується створення електронного документа (стаття 6 зазначеного Закону).

Статтею 7 цього Закону визначено, що оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Оригінал електронного документа повинен давати змогу довести його цілісність та справжність у порядку, визначеному законодавством; у визначених законодавством випадках може бути пред’явлений у візуальній формі відображення, в тому числі у паперовій копії.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» перевірка цілісності електронного документа проводиться шляхом підтвердження удосконаленого або кваліфікованого електронного підпису чи печатки, а в разі накладання на електронний документ електронного підпису чи печатки іншого виду - із застосуванням інших засобів і методів захисту інформації з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації.

З огляду на викладене, скарга, яка надійшла у електронному вигляді без накладення кваліфікованого електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису особи, вважається поданою з порушенням порядку, визначеного законом.

Під час попередньої перевірки встановлено, що дисциплінарна скарга Філімонової Л.П. стосовно судді Печерського районного суду міста Києва Остапчук Т.В. надійшла до Вищої ради правосуддя електронною поштою, проте не містить накладеного на неї електронного цифрового підпису, що, як наслідок, не свідчить про набуття нею статусу електронного документу. Отже, скарга Філімонової Л.П. подана порушенням порядку, визначеного законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» дисциплінарна скарга залишається без розгляду та повертається скаржнику, якщо дисциплінарна скарга подана з порушенням порядку, визначеного Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

За таких обставин дисциплінарна скарга Філімонової Л.П. підлягає залишенню без розгляду та поверненню скаржнику на підставі пункту 1 частини першої статті 44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя».

Одночасно роз’яснюється, що повернення скарги без розгляду не перешкоджає праву заявника на повторне звернення з відповідною скаргою до Вищої ради правосуддя після усунення виявлених недоліків. При цьому скарга щодо дисциплінарного проступку судді (дисциплінарна скарга) повинна відповідати вимогам, визначеним частиною другою статті 107 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Отже, скаржник може подати дисциплінарну скаргу з власноручним підписом безпосередньо до Вищої ради правосуддя, або направити скаргу з власноручним підписом за допомогою засобів поштового зв’язку, або направити скаргу, підписану електронним цифровим підписом, електронною поштою.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 42–44 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» та пунктом 13.9 Регламенту Вищої ради правосуддя дисциплінарний інспектор служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя,

ухвалила:

дисциплінарну скаргу Філімонової Любові Петрівни стосовно судді Печерського районного суду міста Києва Остапчук Тетяни Василівни залишити без розгляду та повернути скаржнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Дисциплінарний інспектор Вищої

ради правосуддя

Ірина ДАВИДОВИЧ
Ознака до документа: 
Результати розгляду питань щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності